in

10 objawów chorego woreczka żółciowego. Jeśli zauważysz je u siebie, koniecznie idź do lekarza

Potocznie nazywany woreczkiem, choć prawidłowa nazwa to pęcherz żółciowy. Pełni funkcję magazynowania żółci i choć to niewielki organ, to kłopoty potrafi sprawić spore.

Stany zapalne, polipy, kamienie czy zmiany nowotworowe wywołują szereg objawów i następstw nieprawidłowego funkcjonowania pęcherzyka żółciowego.

1. Ból brzucha

Ból, zaczynający się po prawej górnej części brzucha pod żebrami, może być związany z kamieniami w woreczku. Może promieniować aż do pleców. Jeśli taki ból często powraca, zwłaszcza w nocy, koniecznie trzeba udać się do lekarza.

2. Niestrawność

Wzdęcia i bóle po posiłkach mogą być wywołane przez źle odprowadzaną żółć.

3. Mdłości i wymioty

Nieprawidłowo funkcjonujący pęcherzyk nie radzi sobie z tłuszczami. W czego efekcie dochodzi do wymiotów, którym towarzyszy gorączka.

4. Brak łaknienia

Chory pęcherzyk sprawia, że nie chce się jeść przy jednoczesnym uczuciu przejedzenia i wzdęcia brzucha.

5. Żółtaczka

Żółć nieprawidłowo odprowadzana przedostaje się do organizmu i nadaje skórze i oczom żółtego odcieniu.

6. Zmiany w moczu
Zmiany koloru moczu świadczą nie tylko o problemach z nerkami, mogą też sygnalizować zaburzenia pęcherzyka żółciowego. Intensywnie żółty lub wręcz brązowy, to sygnał, że należy skonsultować to z lekarzem.

7. Zmiany w kale
 
Ból przy oddawaniu stolca może być oznaką kamieni w pęcherzu żółciowym. Niepokoić powinien także zmieniony kolor kału, szczególnie bardzo blady lub w kolorze gliny.
 

8. Biegunki
 
Biegunka połączona z silnym bólem brzucha to objaw dolegliwości ze strony woreczka.
 
9. Gorączka
 
Ból brzucha połączony z podwyższoną temperaturą ciała oznacza stan zapalny w układzie pokarmowym, w tym także w woreczku.
 

 
10. Ból w klatce piersiowej
 
Nadmiar kwasów podchodzących do gardła może być związany z pęcherzykiem żółciowym. Może mu także towarzyszyć ból w klatce piersiowej podobny jak ten podczas zawału.
 

 
Warto wiedzieć i zawczasu reagować. Udostępnijcie ten artykuł znajomym.