in

10 najbardziej dziwnych i przerażających chorób, które są zagadką dla współczesnej medycyny

W obliczu osiągnięć współczesnej medycyny wydawałoby się, że zbadano i sklasyfikowano już wszystkie schorzenia, choroby i przypadłości. Opracowano metody leczenia, objawy i przyczyny. Mimo, to okazje się, że wciąż jest wiele tajemnic, które stanowią nierozwiązaną zagadkę dla nauki.

Rzecz dotyczy szczególnie bardzo rzadkich przypadków. Ich diagnoza, próby leczenia, z powodu unikalności są trudne do zbadania.

1. Przypadek Nicky Freeman

Nicky urodził się miesiąc po terminie z wodogłowiem. Od urodzenia był niewidomy, a z czasem przestał mówić. Nie znosi głośnych dźwięków, które sprawiają mu ból. Ale to co naprawdę jest wyjątkowe w Nickym to, że rozwija i starzeje się 4 razy wolniej. Ma już 40 lat a ciało 10 letniego chłopca. Lekarze nie przypuszczali, że przy takich anomaliach przeżyje tak długo, ale jego matka zawsze im powtarzała, że jeśli przeciętna długość życia wynosi 70 lat to Nicky przeżyje 280 lat.

2. Syndrom X

Gdy mowa o opóźnieniach w rozwoju, ma się na myśłi opóźnienia umysłowe lub lekkie fizyczne. U Brooke Greenberg opóźnienia były kompleksowe. Jej rozwój od początku był drastycznie spowolniony, a potem zatrzymał się na końcowym etapie niemowlęcym. W takim stanie dziewczyna przeżyła 20 lat. Z umysłem i ciałem rocznego dziecka.

3 Apotemnofilia

BIID to postać masochizmu. Chorzy żyją w głębokim przekonaniu, że jakaś część ich ciała nie należy do nich i chcą się jej pozbyć. Chorzy amputują sobie kończyny, oślepiają, obcinają nos, czy ucho.

4. Anaglezja wrodzona

To kompletna niewrażliwość czuciowa. Chorzy nie odczuwają bólu, ciepła, zimna, a nawet potrzeb fizjologicznych.

5. Śmiertelna bezsenność

Mówi się, że sen to zdrowie. Bo tak jest. W przypadku bezsenności śmiertelnej dochodzi do zupełnego braku snu. Chorzy umierają kilka miesięcy po diagnozie.

6. Postępujące kostniejące zapalenie mięśni
 

 
Okrutna i bolesna choroba, która zamienia mięśnie w kości, powodując ogromne cierpienie chorych.

7. Hipertrofia mięśniowa
 

 
Marzenie każdego klienta siłowni. Nadmiar miostacyny powoduje przerost mięśni i zanik tkanki tłuszczowej. Nieznane są negatywne skutki tej choroby.
 
8. Zespół obcej ręki
 

 
Choroba powoduje brak kontroli nad jedną kończyną. Ręka wykonuje ruchy niepożądane, nad którymi chory nie jest w stanie zapanować.
 
9. Urojona kończyna
 

 
Chorzy po amputacji czują rzeczywisty, fizyczny ból brakującej kończyny. Wydaje im się, że mogą nią ruszać, zginać, poruszać palcami.
 
10. Zespół Capgrasa
 

 
To rzadkie zaburzenie psychiczne, polegające na przekonaniu chorego, że wszystkie lub część osób z jego otoczenia zostały podmienione na obce, tak samo wyglądające osoby – sobowtóry.

Źródło i fotografie: diply