in

Ponad 70 tys. Polek dostanie od państwa 10 451 zł „na rękę”. Znamy szczegóły, lepiej nie przegapić okazji

Ponad 70 tysięcy Polek może dostać od państwa aż 10 451 złotych „na rękę”. Wystarczy spełnić jeden warunek. Każdy powinien wiedzieć, o czym mowa. To naprawdę wspaniała informacja.

Jak się okazuje, duża część kobiet, które przeszły na emeryturę, dostawały o wiele niższe świadczenia i pomimo walki o sprawiedliwość, nie było szansy na to, że coś się zmieni. Teraz w końcu jest nadzieja na to, że będzie lepiej. Znamy szczegóły.

Pieniądze dla Polek

Jak podaje Wirtualna Polska, ponad 70 tysięcy kobiet dostanie 10 451 złotych od państwa. Mowa o emerytkach urodzonych w 1953 roku, które dostawały zaniżone świadczenia. Już w następnym roku będzie można liczyć na wyrównanie. Oprócz wyższego świadczenia będzie uwzględniona także rekompensata za minione lata.

„Według rządu średnia podwyżka emerytur to ok. 200 zł. Z kolei przeciętne wyrównanie to już 12 786 zł brutto. ZUS ma zacząć wypłaty od stycznia 2021 roku” – podaje Wirtualna Polska.

Wyrównanie dostaną te Polki, które przeszły z „emerytury wcześniejszej na powszechną i w związku z tym miały mniejsze świadczenie”. Serwis podkreśla, że prawo do emerytury wcześniejszej musi być ustalone na wniosek, który został złożony przed 1 stycznia 2013 roku. Kobiety nie muszą dodatkowo wnioskować – ZUS zajmie się przeliczeniem emerytury na nowo.

Warto również zaznaczyć, że od pieniędzy, o których mowa, odjęto podatek. Wyrównanie bez odjętego podatku to 12 786 zł brutto. Od tej kwoty trzeba odliczyć składkę wynoszącą 161 złotych i zaliczkę na podatek dochodowy – 2174 złotych. Łącznie jest to 2335 złotych mniej. „Na rękę” emerytki dostaną 10 454 złotych.

Źródło:Wirtualna Polska