fot. freepik.com
in

Kobieta narzekała na złe samopoczucie. Diagnoza, którą jej postawiono, przyprawia o dreszcze!

Ta historia zaczęła się w chwili, gdy pewna 35-latka poczuła się źle. Nie poszła od razu do lekarza, myśląc, że wszystko przejdzie samo. Jednak z biegiem czasu niepokojących objawów było coraz więcej, zdarzało się jej zemdleć. W końcu udała się do jednego z francuskich szpitali. Po rozmowie z lekarzami, najbardziej zaniepokoiło ich to, że wyznała: ,,czuję się, jakby przez całe moje nogi przebiegały jakieś elektrowstrząsy”.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY

Rozmowa z pacjentką nie naprowadziła lekarzy na jakiś konkretny trop, dzięki któremu od razu byliby w stanie postawić diagnozę. Dowiedzieli się, że kobieta wyjeżdżała z kraju bardzo dawno temu, za to przebywała dużo czasu w stadninach, jeździła konno i miała kontakt ze zwierzętami. Na koniec rozmowy wyjawiła jednak coś niepokojącego… od paru miesięcy miała kłopot z tym, aby utrzymać się w siodle.

Niecodzienne dla lekarzy zmiany zostały wykryte w kręgosłupie kobiety, po tym, jak zrobiono jej rezonans magnetyczny. Niepokojący obraz miał miejsce pośrodku pleców.

SZOKUJĄCA DIAGNOZA

Kobiecie postanowiono zrobić operację, aby usunąć widoczne zmiany. Kolejne badania wskazywały na to, że miała ona zakażenie Echinococcus Granulosus. Co to oznacza? Że złe samopoczucie i omdlenia to konsekwencja tego, że w jej kręgosłupie rozwijały się larwy tasiemca!

Zdarza się on u psów i różnych zwierząt hodowlanych. Wywołuje chorobę zwaną bąblowicą. Larwy powodują tworzenie się cyst, stopniowo rosnących w ciele człowieka. Cysty są możliwe do znalezienia w takich miejscach jak: płuca, wątroba, ale atakują także kości i ośrodkowy układ nerwowy.

TASIEMIEC

Tasiemiec powoduje infekcje kości, jednak bardzo rzadko (0,5-4% przypadków). U tej kobiety niestety one wystąpiły.

Jak żyje taki pasożyt? W jelitach zwierząt. Jego jajeczka są wydalane z kałem, przez co mogą znaleźć dla siebie miejsce w wodzie lub jedzeniu. Tak powstaje zakażenie. Jaja przeistaczają się w larwy. Dorosłe mogą stać się jednak tylko, jeśli zostaną połknięte przez zwierzę.

JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA?

Jaja tasiemca są połykane bardzo często przez zwierzęta. Nieco inaczej wygląda to, jeśli chodzi o człowieka. U nas to raczej kwestia przypadku. Wystarczy to, że spożyjemy jedzenie z upraw niedaleko których były zwierzęta zakażone.

DŁUGI POWRÓT DO ZDROWIA

Bardzo prawdopodobne jest, że ta kobieta spożyła zakażone warzywa. Jednak jako jedyna w rodzinie została obarczona chorobą. Pacjentka dochodziła do zdrowia przez 9 miesięcy – to prawie rok intensywnego leczenia! Poddana została zabiegowi i przyjmowała regularnie środki przeciwpasożytnicze, aby pozbyć się objawów, mając pewność, że ta straszna choroba już nie wróci…