in

Zagłodzony jeleń umiera – weterynarze w jego żołądku dokonali wstrząsającego odkrycia.

17-letni jeleń zmarł w słynnym, japońskim parku Nara.

Samica jelenia zmarła 24 maja i chociaż jej wiek był podeszły jak na ten gatunek, to nie starość była przyczyną jej śmierci. To co odkryli weterynarze podczas badań, spowodowało, że pękły im serca. W żołądku zwierzęcia znaleźli ponad 3 kg plastiku.

Nara Park położony jest w mieście Nara, na wschód od Osaki i jest bardzo popularną atrakcją turystyczną. Park corocznie odwiedza ponad 2 miliony ludzi – stwierdziło SoraNews. Ze względu na religię Shinto, jelenie żyjące w parku są święte – co sprawia, że ta śmierć jeszcze mocniej dotknęła wszystkich.
Problem polega na tym, że ci sami ludzie, którzy przychodzą podziwiać jelenie, sami je zabijają. Problemem stały się nie tylko śmierci i zanieczyszczenia, ale odwiedzający zaczęli też karmić jelenie, co doprowadziło do kilku pogryzień przez zwierzęta.

Jednak największym problemem w parku jest plastik.
SoraNews24 donosi, że od marca 2019 roku w parku zmarło osiem jeleni z nieznanych przyczyn. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok odkryto, że sześć z nich zmarło z powodu zjedzenia dużej ilości plastiku.

17-letnia sarna, która ostatnio zmarła, została zauważona przez weterynarzy ze Stowarzyszenia Deer Park Nara 23 marca. Spostrzegli, że sarna wyglądała na niedożywioną i osłabioną. Lekarze starali się ją uratować, ale nie mogła jeść i następnego dnia zmarła. Podczas autopsji okazało się, że jeleń waży tylko 66 kilogramów, a w jego żołądku znajduje się około 3 kg plastiku.

Podobnie jak krowy i woły, jelenie przeżuwają swoje jedzenie. Weterynarze wyjaśnili, że jeleń zmarł, ponieważ nie był w stanie trawić nowego pokarmu. Okazuje się, że problem staje się coraz większy.

Władze zaczęły upominać turystów, aby nie nosili przekąsek dla jeleni w plastikowych opakowaniach. W całym parku rozstawiono znaki, że jelenie można dokarmiać tylko przekąskami, które można zakupić w parku. Jednak wiele osób dalej dokarmia jelenie, podając im smakołyki z plastikowych torebek.

Jelenie mają doskonały węch i potrafią wyczuć, że w torbie znajdowały się przekąski. Nie potrafią jednak odróżnić żywności od plastiku i dlatego zjadają opakowania.

Jelenie nie zjadałyby plastikowych toreb, gdyby turyści nie wyrzucali ich gdzie popadnie. Władze starają się nakłonić odwiedzających, aby sprzątali po sobie i utylizowali śmieci, tak jak powinni.
Przepowinik Nara Traveller’s Guide stara się również edukować turystów, informując ich, że jelenie są dzikimi zwierzętami i potrafią samodzielnie znaleźć pożywienie. Mają do wyboru wiele roślin i trawę, których nie brakuje w parku.
Na swoim blogu Stowarzyrzenie zamieściło post o ekologicznych workach, które nie zaszkodzą jeleniom, gdy te przez przypadek je zjedzą.

Podziel się tą historią, aby szerzyć świadomość o szkodliwości odpadów z plastiku. To ważne, aby ludzie wzięli odpowiedzialność za śmieci i zaczęli sprzątać ten ogromny bałagan, który zaczyna mieć druzgocące efekty.
Z poniższego artykulu CNN możesz dowiedzieć się, jak bezpiecznie podziwiać piękny, japoński park Nara
Edition