in

Tych 5 wczesnych objawów raka jajników nie możesz zignorować! – To uratuje Ci życie.

W przypadku raka jajników etap, na którym zostanie wykryty jest kluczowy dla rokowań i leczenia. Symptomy łatwo zignorować, choć ciało wysyła sygnały ostrzegawcze.

Nigdy jeden objaw nie świadczy o raku, a przyczyny mogą być inne. Ale lekceważenie zespołu symptomów jest lekkomyślnością i brakiem odpowiedzialności za własne zdrowie.


 
1. Ucisk brzucha

Uczucie nacisku wewnątrz, skurczu łatwo pomylić z odczuciami w trakcie miesiączki. Jeśli pojawia się w środku cyklu, może być odczuwany jak jajeczkowanie, ale poza nim powinien niepokoić, zwłaszcza jeśli czujesz go przez kilka dni, po czym ustępuje i wraca ponownie.

Także wybrzuszenie, uczucie napięcia poza miesiączką to sygnał do wzmożenia czujności.

2. Bolesne zbliżenia

Jeśli podczas stosunku czujesz trudny do określenia i nazwania ból, to pora się zbadać. Rak jajników może powodować cysty, z powodu których pochwa jest nadwrażliwa i obolała i reaguje boleśnie na dotyk i tarcie.

3. Nieregularny cykl
 
Jeśli cykl nagle ulega rozregulowaniu powodem może być infekcja lub coś niestety bardziej poważniejszego. Sprawdź to koniecznie.
 

 
4. Krwawienia
 
Plamienia i krwawienia poza okresem powinny Cię zaniepokoić. Szczególne jeśli krew jest jasna i rzadka, a nie gęsta i ciemna jak krew menstruacyjna.
 
5. Utrata apetytu
 
Nagła utrata apetytu. Zwykle początkowo nas cieszy, bo kreuje w głowie wizję spadku wagi. Zmniejszenie chęci na jedzenie może mieć związek z przeziębieniem, dolegliwościami żołądkowymi czy zmianą pogody, ale nie trwa dłużej niż 1-3 dni. Jeśli po tym czasie nic się nie zmienia, a ty nadal nie masz ochoty jeść, to powód do konsultacji i badań w poszukiwaniu przyczyny.
 
Większość z nas dostrzega zmiany, ale nie wiąże ich z poważnym niebezpieczeństwem. Utrata apetytu i szybkie uczucie pełności w żołądku bez powodu w postaci zmiany diety czy łagodnej infekcji, są powodem do diagnostyki. Gdy brzuch jest opuchnięty, wzdęty bez objadania, koniecznie poszukaj przyczyny. Szczególnie jeśli w Twojej rodzinie występowały przypadki raka jajników.
 
Rak jajników nie jest cichym zabójcom, on wysyła Ci sygnały.