fot. pixabay.com
in

Oto 8 ewidentnych sygnałów, które wysyła Ci organizm aby ostrzec Cię, że pijesz za mało wody!

Zdrowo funkcjonujący organizm to dobrze nawodnione ciało. Woda stanowi aż 70 procent masy ciała, co pozwala uświadomić sobie jak ważna jest dla organizmu prawidłowa gospodarka wodna. Gdy objętość wody w ustroju spada, większa się koncentracja soli i wiele systemów ulega rozregulowaniu.

Musisz wiedzieć, że pragnienie nie jest właściwym sygnałem informującym o potrzebie uzupełnienia płynów. Powinieneś pić tyle, by nie odczuwać pragnienia. Pragnienie oznacza, że gospodarka wodna juz została skrajnie zaburzona i organizm rozpaczliwie domaga się wody.

Jakie zatem sygnały powinny być dla Ciebie informacją o tym, że dostarczasz organizmowi prawidłową czy zbyt małą ilość płynów?

Oto one:

1. Kolor moczu

Kolor moczu powinien być jasno żółty, jeśli ciemnieje oznacza, że jest zbyt skoncentrowany i brakuje mu wody.

2. Jak często korzystasz z toalety

Zdrowy człowiek oddaje mocz około 4- 5 razy dziennie. Jeśli robisz to rzadziej to znaczy, że organizm zatrzymuje wodę, ponieważ funkcjonuje w trybie oszczędzania.

3. Sucha skóra

Skąpo nawodniony organizm to sucha, sztywna i nieelastyczna, łuszcząca się skóra w miejscach, które są odkryte i skąd najszybciej odparowuje woda.

4. Uczucie głodu
Nieodpowiednie nawodnienie może być także przyczyna otyłości. Głód odczuwa się wtedy silniej. Gdy walczysz z nadwagą, zanim sięgniesz po kolejny posiłek wypij dwie szklanki wody i sprawdź czy nadal jesteś głodny.

5. Zmęczenie

Zbyt mało wody zaburza krążenie i dotlenianie organizmu, co przyczynia się do ospałości i uczucia stałego zmęczenia. Jeśli tak się czujesz pomimo wysypiania się, koniecznie zwiększ ilość wypijanej wody.

6. Bóle głowy

Niedobór wody organizm może sygnalizować bólem głowy.

7. Brzydki oddech

Niedobór płynów zaburza pracę ślinianek. Brak wymiany śliny sprawia, że w ustach nadmiernie rozmnażają się bakterie.

8. Zaparcia

Gdy w organizmie brakuje wody, próbuje on ją za wszelką cenę oszczędzać i odzyskiwać. Pozbawia więc wody jelita, przez co treść staje się zwarta i dochodzi do zaparć.

Jeśli zbyt długo zmuszasz organizm do pracy w trybie oszczędnościowym, następstwa mogą być nieodwracalne. Zaobserwuj ciało, czy nie wysyła Ci niepokojących sygnałów. Zapobiegaj zamiast leczyć. I podziel się z innymi!