in ,

Wsypała do pralki czarny pieprz. Efekty przeszły jej wszelkie oczekiwania!

Latami na wszelkie problemy związane z zachowaniem czystości kupowałyśmy silne środki chemiczne, które pomagały radzić sobie z uciążliwymi zabrudzeniami, plamami, blaknięciem kolorów itd.

Zaczynamy jednak dostrzegać nadmiar chemikaliów w naszym otoczeniu i coraz chętniej sięgamy po naturalne środki.

Zboża, zioła, owoce, korzenie czy liście są nie tylko cennym składnikiem kuchennych potraw ale mogą mieć zastosowanie w pielęgnowaniu urody, dbaniu o zdrowie czy rzeczy, których używamy na co dzień.

Jednym z takich wszechstronnych składników kuchni jest pieprz.

Poza kuchennym ma kilka innych zastosowań:
1. Udrażnia zatkany nos. Wystarczy zmieszać go z gorącą wodą i olejkami eterycznymi, a przyniesie natychmiastową ulgę.

2. Może być składnikiem peelingu, ponieważ znakomicie złuszcza skórę a ma przy tym antyseptyczne właściwości.
 
3. Z pieprzu robi się olejek pieprzowy, który świetnie rozgrzewa i przynosi ulgę obolałym mięśniom. A wdychany hamuje głód nikotynowy.
 

 
4. Ma też jedno zupełnie zaskakujące zastosowanie. Gdy dodasz go do prania będziesz zaskoczona, jak idealnie zachowane zostaną kolory Twoich ubrań.
 

 
Wystarczy 1 łyżeczka pieprzu do bębna pralki. Nie musisz się już martwić, że kolory Twoich ubrań wyblakną, a ponadto te, które nieco straciły już kolor, odżyją i będą znacznie bardziej intensywne. Jeśli w bębnie pozostaną resztki ziarenek, wystarczy włączyć cykl płukania, bez ubrań w bębnie – po pozostałościach pieprzu nie będzie ani śladu.