in

Twój pies wymiotuje? Sprawdź co jest powodem i jak szybko możesz mu pomóc!

Czy wymioty psa to niepokojący objaw, po którym natychmiast trzeba zabrać go do weterynarza? Jak możemy mu pomóc domowymi sposobami? Podpowiemy jak rozróżnić psie wymioty, aby sprawdzić co dolega psu.

Dlaczego pies wymiotuje?

Wymioty oznaczają, że coś złego dzieje się w organizmie psa. Jednak nie zawsze jest to powód do zamartwiania. Pies wymiotuje, gdy w jego organizmie znajdują się niewłaściwe substancje i zwierzę w ten sposób próbuje się ich pozbyć. Najczęstszą przyczyną wymiotów u psa jest zwykłe przejedzenie – jeśli pies zbyt szybko i łapczywie zje pokarm, może się zdarzyć, że niedługo po tym zwróci go ze swojego żołądka.

Rodzaje wymiotów u psa i ich przyczyny
Aby poznać przyczynę objawów, należy przyjrzeć się, jak wyglądają psie wymioty. Możemy wtedy stwierdzić, czy pies wymaga opieki weterynaryjnej, czy zaszkodziło mu tylko przejedzenie.

1. Pies wymiotuje białą pianą
Mała ilość białej piany na podłodze może świadczyć o chorobie gardła. Pies nie potrafi kaszleć jak człowiek, ale próbuje wykrztusić coś, co wydaje mu się, że zalega w gardle. Jeśli sytuacja nie poprawi się po kilku dniach, należy zgłosić się do weterynarza.

2. Pies wymiotuje żółtą pianą
Wymiotowanie żółcią oznacza nieprawidłową pracę wątroby. W takim wypadku należy szybko zgłosić się do weterynarza, aby sprawdzić, co może być przyczyną wymiotów.

3. Pies wymiotuje krwią
Jeśli krwi w wymiotach jest niewielka ilość, oznacza to zwykłe podrażnienie żołądka. Jeśli jednak w wydzielinie przeważa krew, może to oznaczać poważne kłopoty. Bez zwłoki zabierz psa do weterynarza!

4. Pies wymiotuje niestrawionym jedzeniem
W tym wypadku są dwie możliwości – albo pies zjadł za szybko, albo jedzenie może mu szkodzić. Jeśli przydarzyło się to przy podaniu nowej karmy, może warto wybrać inną?

Jak pomóc wymiotującemu psu?
Gdy pies wymiotuje, ważne jest, aby miał blisko siebie miskę napełnioną świeżą wodą. Pies sam najlepiej wie czego mu potrzeba, więc pozwól mu w spokoju odpocząć. Nie podsuwaj mu jedzenia, ani żadnych smakołyków.
Jeśli pies przy wymiotach jest apatyczny, mało kontaktowy i ma suchy nos, może oznaczać to jakąś chorobę – zabierz go do weterynarza, aby szybko mu pomóc.
Leczenie
Jeśli pies wciąż wymiotuje, nie czekaj – jedź z nim szybko do weterynarza, który poda mu odpowiednie leki. Zapewne zaleci również lekkostrawną dietę przez kilka następnych dni. Absolutnie nie podawaj psu leków dla ludzi, ponieważ organizm psa zupełnie inaczej reaguje nić organizm człowieka i możesz wyrządzić mu ogromną krzywdę!

Źródło: kochamyzwierzaki.pl