fot. freepik.com
in

5 typów otyłości brzusznej. Nie tylko sposób odżywiania jest powodem.

Otyłość jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Z nadmiarem tkanki tłuszczowej wiąże się większość chorób układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego, a pośrednio sposób odżywiania wpływa na większość schorzeń. Tkanka tłuszczowa nadmiernie przyrasta na większości obszarów ciała. Jednak najwięcej zwykle odkłada się jej na brzuchu. Nie zawsze jednak otyłość brzuszna związana jest bezpośrednio z nadmiarem spożywanych kalorii.

Otyłość brzuszna

Istnieje kilka rodzajów brzuszków, które mają inne źródło. Oto 5 typów powiększonego brzucha, który nie jest spowodowany nadmiarem wagi:

Brzuch pociążowy

Jeśli zawsze miałaś płaski brzuch, a dopiero po ciąży został duży, to powodem jego powstania jest rozejście mięśni w czasie ciąży. O dziwo brzuchowi sprzyja także zbyt wczesne rozpoczęcie ćwiczeń po porodzie.

Jak pozbyć się tego rodzaju brzucha:

Jedzenie: Zjadaj więcej orzechów i zdrowych olejów roślinnych. Zdrowe tłuszcze są korzystne dla świeżo upieczonych matek, ponieważ pomagają walczyć ze zmęczeniem.

Praca mięśni: Wciągaj brzuch. Zmuś mięśnie do pracy, wzmocnienia i naprężenia, bez nadmiernego wysiłku, który bezpośrednio po ciąży jest niewskazany. Pomaga także ćwiczenie mięśni Kegla, wzmacnia mięśnie dna miednicy i kręgosłup, co pozwoli szybciej przywrócić kondycję.

Niski brzuch

Jeśli jesteś stosunkowo szczupła, a cały tłuszcz gromadzi się w dolnej partii brzucha, to możesz być posiadaczką tzw. niskiego brzucha. To niestety tendencja do odkładania wszelkiego tłuszczu w tym miejscu. Mały ruch, monotonna dieta i wady kręgosłupa należą do głównych przyczyn.

Jak pozbyć się niskiego brzucha:

Jedzenie: Zwiększona ilość błonnika poprawi metabolizm i opróżnianie jelit. Jedz więcej produktów pełnoziarnistych i zielonych warzyw liściastych. Bardzo ważne jest nawodnienie i jedzenie chudych źródeł białek.

Ćwiczenia: Trenuj cały organizm. Wszystkie partie ciała powinny być w ruchu. Jednolite ćwiczenia na określone partie, w tym brzuch nie są skuteczne przy niskim brzuchu.

Napompowany brzuch

Jeśli rano budzisz się z płaskim brzuchem, ale wraz z upływem dnia on rośnie to doskwiera ci efekt napompowanego brzucha. Powodem jest nierównowaga flory bakteryjnej, alergie pokarmowe i powolne ruchy jelit.

Jak pozbyć się napompowanego brzucha:

Jedzenie: Nie rezygnuj ze śniadania. Pomijanie posiłku dla organizmu jest sygnałem by magazynować zapasy. Unikaj jedzenia pokarmów, które organizm źle znosi lub na które jest uczulony. Jeśli masz podejrzenia sprawdź alergie i nietolerancje. Unikaj żywności przetworzonej, dołącz do diety świeże owoce, warzywa, ryby, mięso z kurczaka.

Reakcja na stres

Przewlekły stres to kolejny sprawca powiększonego brzucha. Sprzyja mu niekontrolowany czas i ilość posiłków, a także nadmiar alkoholu.

Jak pozbyć się stresowego brzucha:

Jedzenie: Zjadaj produkty bogate w magnez, który pomaga zniwelować skutki stresu (orzechy, otręby pszenne i zielone warzywa). Pij mniej kawy i zrezygnuj z alkoholu.

Wysypiaj się: Brak snu zaburza produkcję leptyny, hormonu regulującego spalanie kalorii.

Alkoholowy brzuch

Wałeczki po bokach tułowia, są spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu, siedzącym trybem życia i/lub miłością do słodyczy.

Jak się ich pozbyć?

Jedzenie: Unikaj picia alkoholu przez dwa tygodnie, zaobserwuj zmiany w ciele, to da ci motywację i pewność, że to kalorie alkoholowe są przyczyną wałeczków. Zrób też dwutygodniową przerwę od słodyczy, pozwól sobie wyłącznie na świeże i suszone owoce, jako jedyne źródło słodkiego.

Ćwiczenia: Wpraw ciało w ruch. Nie musisz katować się na siłowni, wystarczy szybki spacer po kilkaset metrów dziennie.

Źródło: curejoy.com